Kromě dvou miliard uvolněných pro vysoké školy přinesl právě uplynulý týden i další dobré zprávy. Učitelé a studenti pražské filozofické fakulty se pustili do boje za otevřené akademické prostředí, kde lze bez obav vyslovit názor. A poslanec Petr Matějů (US) diskutoval s rektory o zavedení školného. Vypadá to, že po osmi letech pokusů je na stole první návrh, který je ochotná podpořit Česká konference rektorů.

Co s Marií Koldinskou

Když letos v dubnu pozval politolog Zdeněk Zbořil k debatě se studenty pražské filozofie jednoho ze zdejších stoupenců neonacismu, způsobilo to poprask. Ale diskusi, zda je dobře nebo špatně někoho takového zvát na univerzitní půdu, vyřešil děkan Petr Kolář hned druhý den: Zbořilův seminář o politickém extremismu prostě zrušil. „V tom zákazu spatřujeme nebezpečný precedent, na jehož základě by v budoucnu bylo možné zasahovat do výuky,“ stálo v petici podepsané vzápětí čtyřicítkou učitelů a studentů. Děkan ustoupil a seminář znovu povolil, vymínil si však předem k nahlédnutí seznam pozvaných hostů. I za to se na jeho hlavu snesla kritika. „V této chvíli je jasné, že silná podpora děkana Koláře ze strany studentů i mnoha převážně mladších pedagogů patří minulosti. Měl by přiznat vlastní unáhlenost,“ shrnula tehdy v příspěvku do MF Dnes asistentka Ústavu českých dějin Marie Koldinská. Jak se ukázalo, děkan jí to nezapomněl. Posledního listopadu končí Marii Koldinské tříletá pracovní smlouva s fakultou. "Nemohu vaší…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte