Volby bývají „třešničkou na dortu“ táhlých konfliktů. Už to známe: krveprolití - zásah mezinárodních sil - a pak volby coby happy end, kdy sami donedávna postižení rozhodnou o své budoucnosti. Ale sobotní prezidentské a parlamentní volby v Kosovu, s výjimkou loňského hlasování do obecních rad první volby po zásahu NATO z jara 1999, happy endem nebudou. Jejich výsledek totiž neodpoví na otázku, čím vlastně oblast je: státem, provincií, protektorátem? Občané si zvolí prezidenta a parlament, to ovšem neznamená, že si noví zastupitelé mohou zažádat o členství v OSN či vyslat vlastní reprezentaci na olympijské hry. Země připomíná do poloviny nalitou sklenici. Pro některé už je státem se vším všudy, podle jiných má k tomu na hony daleko. Záleží na úhlu pohledu.

Velké sousto

Je notoricky známo, že Kosovo se stalo dějištěm poslední ze série válek rozpoutaných na Balkáně po rozpadu federální Jugoslávie. Ale na rozdíl od ostatních postižených zemí dodnes nezískalo mezinárodní uznání nezávislosti, kterou tamější Albánci vyhlásili už před lety. Příčina je jen formální, leč účinná: Kosovo nebylo v někdejší federální Jugoslávii republikou, nýbrž pouze autonomní provincií Srbska. Zatímco rozpad federace podél republikových hranic mezinárodní společenství překouslo (viz také SSSR a Československo), rozpad jedné z republik - byť je vnitřní hranice Srbska s Kosovem jasně vymezená - je považován za příliš velké a nebezpečné sousto. V mnohých částech Evropy by mohl…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte