V neděli 14. října měl v Paříži premiéru nový film režiséra Claude Lanzmanna Sobibor, 14 octobre 1943; 16 heures. Produkce začala ve čtyři odpoledne, a jak napovídá název, nebyla to náhoda: zdařilá židovská vzpoura v německém vyhlazovacím táboře Sobibor, která je tématem dokumentu, vypukla na minutu přesně 58 let před tím, než se spustil promítací přístroj temného sálu pařížského kina. A právě časová preciznost, byt v tomto případě symbolická, hrála v historii sobiborské revolty obzvláště významnou roli.

Vyprávění

Zatím poslední Lanzmannův film je čtvrtým v řadě jeho snímků s židovskou tematikou (Šoa, Proč Izrael?, Tsahal). Nicméně světovou proslulost mu získalo především Šoa, epický sled svědectví o systematickém vraždění z pohledu přeživších obětí, jejich katanů a přisluhovačů. „Vyprávění aktéra vzpoury v Sobiboru jsem natočil v Jeruzalémě už v roce 1979 v rámci práce na Šoa. Jeho příběh však natolik vybočoval z tematické celistvosti dokumentu o průběhu genocidy Židů a zároveň mimořádnou vitalitou popíral hojně rozšířený nesmysl o obětech jdoucích na porážku jako poslušné ovce, že jsem se už tehdy rozhodl pro samostatný film,“ odpověděl Lanzmann nedávno v televizní debatě na otázku, proč dvacet let po svém monumentálním díle znovu oživil stejný syžet. Ostatně na fakt individuální odvahy a statečnosti obětí „konečného řešení“, naháněných terorem, lstí a lhostejností spoluobčanů po celé tehdejší Evropě, upozorňuje režisér i ve filmovém prologu.…

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte