Minulou středu poslal Krajský soud v Ústí nad Labem do bankrotu Železárny Chomutov. Něco takového potkalo zatím jedinou z osmi firem železářského impéria Zdeňka Zemka, na něž byl už před rokem podán návrh na konkurz. Ukončení agonie ostatních je zatím v nedohlednu, Zemkovi právníci totiž vyrukovali s neobyčejně úspěšnou zdržovací taktikou. Souběžně s českými právními tahanicemi se řeší jiná kapitola ze života železářského magnáta - jeho investice v Rumunsku. Zemkův pomocník čelí před tamními soudy obvinění z podvodu a z navádění k úkladné vraždě.

Musíme čekat

Železářský holding Zdeňka Zemka Z-Group až do loňského roku financovala Investiční a Poštovní banka. Se zhruba 4 miliardami dluhů patřil mezi deset jejích největších dlužníků. Když loni IPB převzala Československá obchodní banka, s penězovodem byl konec: noví majitelé podali loni v říjnu na osm Zemkových firem návrh na konkurz.Vzápětí začali Zemkovi právníci (patří mezi ně i známý advokát Úřadu vlády Jiří Teryngel) bombardovat krajské soudy námitkami. Vrchní soud je jednu po druhé prohlásil za neodůvodněné, nicméně konkurzy se dařilo oddalovat. „Sám jsem se podivil, že zrovna nepřišel žádný procesní návrh,“ svěřil se ústecký soudce Jiří Berka poté, co ve středu poslal do konkurzu chomutovské železárny.Ústečtí soudci měli být nejdříve podjatí proto, že se o Zemkovi nelichotivě vyjádřila média. Pak dlužník žádal, aby byl jeho případ přeložen do Českých Budějovic. Tutéž zkušenost mají se…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte