Česko se zapojilo do nejtajnější války v historii. Je tak tajná, že jen málokdo je dnes schopen zcela přesně říct, jak vlastně probíhá a jak se jí účastníme. A ti, kdo to vědí, samozřejmě mlčí. Přesto se dá jak z oficiálních zdrojů, tak z úniků informací (možná vědomých a řízených) složit mozaika, co současný boj proti terorismu obnáší.

Obchody české vlády

Na monitorování terorismu v české kotlině je specializována Bezpečnostní informační služba (BIS) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Obě jednotky usvědčují svými dokumenty českou vládu, že v boji proti terorismu nemá čistý štít.„Trvají především snahy některých islámských uskupení o rozšíření kontaktů se státními orgány ČR a ovlivnění postojů k některým arabským státům s cílem obnovit obchodní kontakty ještě z doby totalitního Československa,“ stojí ve výroční zprávě BIS za rok 2000 v kapitole terorismus. Konkrétní skupiny nejsou jmenovány, ale v jiných částech textu najdeme jména zemí, jejichž aktivity jsou v oblasti terorismu největším bezpečnostním rizikem i pro Česko: Irák, Írán, Jemen a Afghánistán. Tuto zprávu dostala počátkem letošního roku vláda. Podobné informace byly i v loňské zprávě předané Zemanově kabinetu.Vláda jako by byla k raportu BIS slepá a hluchá, naopak podle přání „některých islámských uskupení“ čile dělá kšefty se zeměmi vyvážejícími terorismus. Pouhé dva dny po teroristickém útoku na Spojené státy se sešel ministr zahraničí Jan Kavan se svým jemenským…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte