Útok na Světové obchodní centrum změní svět a ten už nikdy nebude jako předtím, hlásaly titulky novin 12. září. O týden později už analytici soudili, že svět se možná nezmění, Amerika ale zcela jistě. Minulý týden se ukázalo, že měnit se začíná i Česko.

Čas pravých mužů

Viditelným důkazem bylo vystoupení premiéra Miloše Zemana v České televizi. „S teroristy se nejedná, s teroristy se bojuje,“ prohlásil rozhodný politik na obrazovce. Nebál se občanům připomenout, že země vstoupila do boje s nebezpečným nepřítelem a že jeho důsledky ani délku nelze předvídat. Přitom premiér ukázal dostatečně rozhodný postoj, aby se z něho dalo vyčíst, jak se vláda a stát zachovají v případných krizích. Ve chvíli, kdy už se chystal stříhat metr před politickým důchodem, vypadal Miloš Zeman poprvé jako skutečný státník.Obdivuhodně vystupuje i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Když musel po ostudě transportérů před pražskou Svobodnou Evropou čelit výtkám, které si braly na mušku neschopnost armády, dokázal odpovídat klidně, věcně. Každému dokázal, že přes nemilý incident můžeme na vojáky spoléhat.Překvapil i Vladimír Špidla. Svého času zpochybňoval vstup do NATO stejně vehementně jako dnes Václav Klaus do EU. Po útoku na Světové obchodní centrum ale v zastoupení premiéra v klidu provedl nutná bezpečnostní opatření a dnes v rozhovoru pro MF Dnes zdůrazňuje „společné a efektivní úsilí“ v boji s terorem.Znamená to, že se všichni tito dříve nevýrazní či kontroverzní…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte