Minulý čtvrtek si, tři sta tisíc řadových členů britské Konzervativní strany v přímých volbách zvolilo nového lídra, který vystřídá neúspěšného Williama Haguea. Z krátkého seznamu se dvěma jmény si početná armáda straníků, jejichž průměrný věk je pětašedesát let, vybrala pravicově zaměřeného Iaina Duncana Smithe. Toryové, nacházející se od drtivé porážky v roce 1997 v opozici, se tak vyslovili pro pokračování protievropské strategie, kterou razil už Hague. A to přesto, že jim v červnových volbách přinesla prohru a potupu: ve srovnání s výsledkem před čtyřmi lety získali jen jednoho poslance navíc.

Potvrzení tvrdé linie

Nabízí se otázka, co je pro nejúspěšnější partaj v západní parlamentní historii přednější: následovat protievropské principy nebo se pokusit opět dobýt moc? Její manévrování vyvolává dojem, jako by se dostala do podobné situace, v níž se ocitla „stará“, tedy předblairovská labouristická strana v osmdesátých letech. Posedlost pravověrnou socialistickou doktrínou jí přivodila jedno volební fiasko za druhým. Nový šéf konzervativců byl zatím jen nepříliš známým mluvčím opozice. Za Majorovy vlády v letech 1990–1997 stál v čele stranických vzbouřenců, kteří se ohradili proti podpisu Maastrichtské dohody. Odmítl proto vstoupit do vládního kabinetu. Jeho nynější krédo v boji o křesla předsedy bylo srozumitelné: Nikdy nehodlá souhlasit se vstupem Spojeného království do evropské měnové unie. Zásadně tak přitvrdil dosavadní Hagueův váhavý…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte