Vláda ve středu oznámila, že na příští rok plánuje schodek přes padesát miliard korun. Každý ví, že ve skutečnosti bude ještě vyšší, protože i na letošek plánovala „jen“ čtyřicet miliard, a nakonec jich bude sto.Přicházejí i další zajímavé zprávy - nemá cenu spořit, protože inflace překročila i nejvýhodnější úrokové sazby pro vkladatele, naopak se vyplatí utrácet především za zahraniční zboží, protože k dispozici jsou laciné úvěry a koruna má výhodný kurz.Co to ale znamená? Společnost, která tomu nerozumí, a která tudíž vládě takové chování trpí, dostane, co si zaslouží.

Kouzlo rodinného majetku

Při ekonomických záležitostech obvykle pomáhají příklady ze života. Žil jednou pracovitý muž. Vydělal v továrně víc, než potřeboval na živobytí, a proto si část peněz ukládal. Když jich měl dost, koupil si půdu a na ní polorozpadlý statek. Pak zemřel a jeho syn, stejně pracovitý jako otec, měl dost peněz k tomu, aby statek opravil a zřídil v něm dokonce truhlářskou dílnu. Poslal svého syna na řemeslo a ten se vyučil tak dobře, že vydělával víc než jeho předkové. Proto si pronajal malý hotel u blízké řeky a ten pronajímal letním hostům. Začal obchodovat na burze, jeho rodina se stala místní honorací a svým dětem mohl poskytnout dost peněz na bezstarostný život v blízkém univerzitním městě.Příběh budování rodinného majetku a jeho předávání z generace na generaci je běžnou historkou v řadě zemí západní Evropy. Bez pomoci vrchnosti, jen vlastní silou se tam…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte