Nenápadné normandské město Caen se minulé úterý dostalo do centra pozornosti médií. Tamní tribunál poprvé od dob francouzské revoluce odsoudil k tříměsíčnímu podmíněnému trestu vysokého katolického hodnostáře. Šestašedesátiletý Pierre Pican, biskup severofrancouzské diecéze Bayeux-Lisieux, byl uznán vinným z toho, že kryl podřízeného kněze René Bisseyho, který znásilnil desetiletého chlapce a desítku dalších nezletilých hochů sexuálně zneužíval.

Služebně utajený zločin

Skandál se dostal na titulní stránky poprvé v roce 1998, když byl duchovní René Bissey zatčen a obviněn ze sexuálního násilí páchaného na mladistvých ve své farnosti. Během vyšetřování se šestapadesátiletý kněz přiznal a loni v říjnu mu soud vyměřil osmnáctiletý trest, který si nyní odpykává. Celá aféra tím však neskončila. Rodiny tří zneužívaných chlapců totiž zažalovaly také Bisseyho nadřízeného, biskupa Pierra Picana. Kladli mu za vinu, že neohlásil pedofilního kněze policii, přestože o jeho činech dobře věděl. Za pravdu jim dalo svědectví Picanova spolupracovníka, generálního vikáře Michela Morcela, kterého už v roce 1996 navštívila matka jedné z obětí a informovala jej o farářově chování. Morcel poté o celé záležitosti uvědomil také biskupa Picana, který pak duchovního odvolal z farnosti a poslal jej do zotavovny s psychiatrickou péčí. O dva roky později ho ale opět ve své diecézi zaměstnal. Pár dní po nástupu do úřadu však Bisseyho zadržela policie a aféra se dostala na…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte