Bývalou sklepní celu o rozloze 3×3 metry v nejmenším kosovském městě Mališevu obsadili počátkem letošního srpna noví nájemníci. Stejně jako v ostatních městech a obcích válkou zdevastovaného Kosova si i zde Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě otevřela předvolební registrační kancelář a vyzvala všechny obyvatele jihosrbské provincie, aby se přišli přihlásit a mohli pak 17. listopadu za volební plentou rozhodovat o své budoucnosti. „Zatím tu máme prázdno,“ krčila rameny česká pracovnice OBSE Markéta Černoušková první pracovní den. Většina Kosovanů se totiž mohla na úřadech zapsat už loni a letošní termín byl určen především pro ty, kteří loni nestihli nebo nechtěli přijít. „Pořád doufáme, že dorazí alespoň před vypršením termínu,“ opakovali často zaměstnanci mezinárodních organizací. To se nakonec potvrdilo a k pátému září už do registračních místností přišlo na 60 tisíc lidí. Počáteční apatie je přesto pro jihosrbskou provincii v mnohém příznačná.

Mít svůj park

Obyvatelé Kosova se vesměs shodnou, že přítomnost mezinárodních organizací se jim vyplatí. Nejde jen o to, že jsou zárukou relativního klidu a bezpečí, ale zaměstnanci OBSE, civilní správy OSN (UNMIK) anebo jednotek KFOR přinesli na Balkán i závan ekonomické prosperity. V zemi, které se zahraniční investoři obloukem vyhýbají, kde se zastavily tovární stroje a nezaměstnanost dosahuje padesáti procent, znamenají zahraničí opatrovníci jednu z mála možností, jak si slušně vydělat.…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte