V pondělí 13. srpna byla v Ochridu podepsána mírová smlouva mezi makedonskou vládou a albánskými povstalci. Ceremoniál se odbyl bez úsměvů zástupců makedonských a albánských stran, zato s povinným optimismem západních zprostředkovatelů. Co smlouva obsahuje a co z historie si při této příležitosti můžeme připomenout?Makedonie zůstává celistvým státem, ale se značnými vnitřními reformami směřujícími k větší rovnoprávnosti obou národů. Tím se rozumí decentralizace, možnost používání albánského jazyka v úředním styku, rovnoprávné zastoupení Albánců v policii a státních službách a podobně. Makedonci se ve smlouvě vzdávají privilegií, kterými disponovali díky tomu, že Makedonie byla definována a vybudována jako etnicky dominantní makedonský stát. Albánci se naopak vzdali svých maximalistických požadavků: konfederalizace země, konsensuální demokracie a albánského viceprezidenta s právem veta.

Čí je republika

Nynější vyhrocení vztahů mezi Makedonci a makedonskými Albánci je výsledkem dlouhodobého napětí, jehož kořeny se táhnou až do dob osmanské nadvlády, kdy byli převážně muslimští Albánci nadřazeni pravoslavným Makedoncům. Samotná Makedonie a Makedonci byli dlouhá desetiletí předmětem srbských, bulharských a řeckých aspirací – mezi tyto tři země byla také historická Makedonie v roce 1912 rozdělena.Když se Makedonie v roce 1945 - jako jedna z republik Titovy federální Jugoslávie - objevila na mapě Evropy, pro Albánce zůstala cizím státem, který…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte