Existuje ještě dnes nějaká koloniální mocnost, která by navíc měla državy na dohled od své metropole? V očích lídrů Evropské unie a proponentů globální spravedlnosti je takovou mocností Izrael. Už od roku 1967 okupuje sousední palestinská území a vládne cizímu národu. Takový pohled není z dnešního evropského pohledu nelegitimní. Jenže čtvrteční pumový atentát v Jeruzalémě, nejkrvavější v rámci palestinské intifády al-Aksa, ilustruje jeho pokrytectví, ba i pokrytectví globální spravedlnosti. Prozatímní bilance výbuchu činí 15 mrtvých a 130 zraněných - ne vojáků, policistů či třeba ozbrojených osadníků, ale náhodných hostů pizzerie uprostřed města. Co nám televizní záběry připomínají více: protikoloniální boj, či akt teroru? Opravdu nemá většina z toho, co Evropa chápe jako svévolnou okupaci, spíše charakter obrany proti teroru? Ale kdež. Izraelský premiér Ariel Šaron by nyní v Belgii mohl být souzen za 19 let staré události (masakry v uprchlických táborech Sabra a Šatíla) a odpovědnost za ně. Naproti tomu palestinský lídr Jásir Arafát - třicet let kovaný terorista, poté nositel Nobelovy ceny míru, pak zase podněcovatel násilí - je všude ve světě přijímán s veškerými poctami. To už cosi vypovídá o trendech v mezinárodní spravedlnosti.

V popisu práce

Myšlenka globální spravedlnosti je hezká a lákavá. Zločin, ba zločin proti lidskosti má být potrestán kdekoli, kde je k tomu příležitost, ať už se stal třeba na druhé polokouli a před dávnými lety.…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte