Muž na fotografii lajnuje tenisový kurt. Z přiloženého textu vyplývá, že se jmenuje Julius Koller a k fotografované události došlo roku 1968 na bratislavském sídlišti Petržalka. Místo banální události ze světa rekreačního sportu máme před sebou jeden z mezníků slovenského výtvarného umění: fotografie i pozvánka s textem jsou součástí rozsáhlé výstavy Umenie akcie 1965–1989, která tento měsíc skončí ve Slovenské národní galerii v Bratislavě. Expozice představuje v takto širokém záběru historii slovenského akčního umění poprvé a její „prolétnutí“ navozuje nostalgický pocit, že se tak děje zřejmě i naposled. Při pohledu na vystavená díla je totiž zřejmé, že slovenské „umění akce“ je kapitolou, která je dnes i přes některé dílčí pokusy o pokračování uzavřena.

Stačí katalog

Podobně nekonvenčními způsoby jako slovenský tvůrce Julius Koller v Petržalce se umělci na různých místech světa začali nesměle projevovat už v padesátých letech dvacátého století. Prvořadým cílem těchto umělců nebylo vytvoření hmotného výtvoru: zájem se přesunul na samotný fyzický úkon, událost či děj, s jejichž pomocí se podle spřízněných tvůrců lze vyjadřovat lépe a bezprostředněji než obrazem či sochou. Akční tvorba navazovala na rituály přírodních národů, na lidové slavnosti, magické obřady, studentské řádění i dětské hry. V galerii či v přírodě, před diváky nebo bez nich, prováděli jednotlivci i spřízněné skupinky něco, co nejrůznějším způsobem vybočovalo z normálního života…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte