Před týdnem skončil v Izraeli svátek, který má sice vzdálenou souvislost s Biblí, přesto bychom v něm těžko hledali náboženský význam. Jde o židovskou olympiádu neboli Makabiádu, při níž se jednou za čtyři roky sejdou Židé z celého světa, aby se utkali v disciplínách, registrovaných Mezinárodním olympijským výborem. Žádný světový rekord sice nepadl, ale dvoutýdenní sportovní klání v podmínkách pokračující palestinské intifády skončilo úspěchem: nikdo kvůli němu nepřišel o život.

Tak jako ostatní

První Makabiáda se konala v roce 1932, už druhá v roce 1935 však narazila na zákaz britské mandatorní vlády, která ji považovala za sionistickou akci, jejímž jediným cílem bylo vybídnout sportovce k přistěhovalectví do Palestiny. Byla to oprávněná obava. Celá bulharská delegace se tehdy rozhodla zůstat a obejít přistěhovalecké kvóty.Makabiáda měla do vínku vloženou státotvornost. Nutno ovšem dodat, že úkolem podobných masových národních sportovních mítinků v mnohých evropských zemích mezi oběma válkami nebylo nic jiného než také pod pláštíkem svobody ducha a těla dát průchod nacionalismu. Makabiádami se Židovská samospráva a Světová sionistická organizace pokusily pomocí sportu sjednotit židovské přistěhovalce a Židy z diaspory v hrdý, silný a zdravý národ. Tak jak to dělali ostatní.To, co bylo pro jiné národy součástí kultury, však pro Židy zůstalo předmětem sporů. Ortodoxní rabíni se od akcí, jako je Makabiáda, dodnes distancují, protože je považují za…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte