Poslední větou své knihy Kabinet sběratele dává jeden z nejvýznamnějších zjevů francouzské literatury konce tisíciletí Georges Perec čtenáři na vědomí, že se stal obětí mystifikace. Naznačuje, že knížka je vlastně podvrh, „stejně jako je podvrhem většina detailů z tohoto smyšleného příběhu, sepsaného jen a jen pro radost a také mrazivý záchvěv z předstírání“.Myšlenkou, že kniha je vlastně jen žertem spáchaným na nevinném čtenáři, se není třeba trápit. No a co? Existuje totiž něco jako mystérium podvrhu a geniálního padělatelství. Problém, který by měl být povýtce pouze problémem morálním, není tak zcela jednoduchý. Každý falšovatel, který vytvoří zcela nové, mistrovské dílo v duchu třeba takového Van Gogha, je tvůrcem nového geniálního díla. A skladatel, který složí píseň po vzoru Beatles, tedy melodickou, zpěvnou a svým způsobem dokonalou, je opět dalším skladatelem a nikoli pouze postavou ze zločinecké galerky stínového umění. Zná to každý, kdo se kdy pokoušel znázornit geniálního tvůrce a jeho dílo: problémem je vždycky právě citát z tohoto geniálního díla. Vymyslí jej pouze ten, kdo je rovněž neobyčejně talentovaný.

Láska k předmětu

Perec ve svém v Čechách čerstvě vydaném díle vymyslel celou jednu imaginativní sbírku obrazů. Uskutečnit takovou mystifikaci není jen věcí spisovatelovy fantazie, ale především erudice, znalostí a doslova lásky k předmětu díla. Perecův „kabinet“ není v tomto ohledu výjimkou, ale spíše pravidlem, neboť autor…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte