Když Ronald Reagan končil v Bílém domě, přiznal jednu velkou chybu: nepodařilo se mu skoncovat s „národní hanbou - neustálými změnami počtu volebních obvodů“. Narážel tím na fakt, že o vítězi voleb rozhoduje do značné míry už předem právě volební zákon. Proto jeho změnám věnují svobodomyslné země velkou pozornost. Většinou se tak děje po rozsáhlé veřejné debatě či dokonce - jako to provedla před osmi lety Itálie - ve všelidovém hlasování. Česko se právě nachází v kuriózní situaci: místo volebního zákona máme dnes nepoužitelné torzo a jeho budoucí tvar se připravuje v uzavřených kuloárech, mimo zájem či jasně vyslovenou objednávku veřejnosti.

Systém a tradice

Důvod, proč nemáme funkční volební zákon, je široce znám: Ústavní soud letos zamítl novelu z dílny smluvních stran ODS a ČSSD. Verdikt vymazal z našeho volebního systému počet obvodů, přepočítávací klauzuli na mandáty, částku za získané hlasy ve volbách a volební kauce. Právě tyto body jsou ale ze všech nejdůležitější, protože do značné míry rozhodují o tom, jestli jde o většinový, či poměrný systém. Návrh, který má to všechno doplnit, už prošel prvním čtením a v těchto dnech stranické sekretariáty horečně kombinují, co je pro ně nejvýhodnější. O konečném výsledku bychom se mohli dozvědět někdy na podzim.Už dnes je zřejmé, že žádná z partají neopráší chuť změnit poměrný systém na většinový. Důvod je jasný: do voleb zbývá necelý rok a strany by se na zásadní změně zřejmě nedohodly. Pro ČSSD…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte