Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Přepni to jinam

Za krátkou dobu své existence už stačila Rada České televize smést ze stolu žádost o zvýšení koncesionářských poplatků. Jistě, každý může hospodařit lépe. Poplatky jsou však už několik let stejné a otázka jejich výše se tak dříve či později znovu dostane na stůl. Než se tak stane, stojí za to připomenout si výsledky nedávné studie poradenské firmy McKinsey & Company, která se soustředila na postavení a vliv veřejnoprávních televizí na televizní trh i kvalitu vysílání.

Kultivovat komerci

Výzkum hledal odpověď na otázku, zda nejsou na současném deregulovaném trhu veřejnoprávní televize přežitkem. Údaje z 20 zemí dávají zápornou odpověď. Veřejnoprávní televize mají na trhu nezastupitelnou úlohu. Jednak jako konkurenti stanic komerčních a jednak jako poskytovatelé programů, které - slovy statutu BBC - „obohacují životy diváků způsoby, jimiž to trh sám o sobě nedokáže“. K tomu samozřejmě potřebují solidní existenční základnu. Mohlo by se zdát, že přívalu zábavy a sportu, který chrlí komerční stanice, mohou veřejnoprávní televize čelit buď vysíláním náročných programů pro pár vyvolených, nebo naopak podbízivostí a úsilím o co největší podíl na trhu. Takováto schizofrenní strategie, připomínající situaci v ČT, není nutná. Podle studie všechny veřejnoprávní televize po deregulaci sice ztratily část trhu, ale mnohé z nich si dokázaly udržet pevné a někdy i vedoucí postavení, aniž by za to nutně platily kompromisy v kvalitě programu. Příkladem jsou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte