Za krátkou dobu své existence už stačila Rada České televize smést ze stolu žádost o zvýšení koncesionářských poplatků. Jistě, každý může hospodařit lépe. Poplatky jsou však už několik let stejné a otázka jejich výše se tak dříve či později znovu dostane na stůl. Než se tak stane, stojí za to připomenout si výsledky nedávné studie poradenské firmy McKinsey & Company, která se soustředila na postavení a vliv veřejnoprávních televizí na televizní trh i kvalitu vysílání.

Kultivovat komerci

Výzkum hledal odpověď na otázku, zda nejsou na současném deregulovaném trhu veřejnoprávní televize přežitkem. Údaje z 20 zemí dávají zápornou odpověď. Veřejnoprávní televize mají na trhu nezastupitelnou úlohu. Jednak jako konkurenti stanic komerčních a jednak jako poskytovatelé programů, které - slovy statutu BBC - „obohacují životy diváků způsoby, jimiž to trh sám o sobě nedokáže“. K tomu samozřejmě potřebují solidní existenční základnu. Mohlo by se zdát, že přívalu zábavy a sportu, který chrlí komerční stanice, mohou veřejnoprávní televize čelit buď vysíláním náročných programů pro pár vyvolených, nebo naopak podbízivostí a úsilím o co největší podíl na trhu. Takováto schizofrenní strategie, připomínající situaci v ČT, není nutná. Podle studie všechny veřejnoprávní televize po deregulaci sice ztratily část trhu, ale mnohé z nich si dokázaly udržet pevné a někdy i vedoucí postavení, aniž by za to nutně platily kompromisy v kvalitě programu. Příkladem jsou…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte