Komerční banku dostane podle vládního verdiktu francouzská Société Générale za 40 miliard korun. Zemanův kabinet tak fakticky ukončuje privatizaci českých bank. Většina zahraničních i domácích ekonomů od této rozsáhlé operace očekávala vyšší výkonnost bank a stabilizaci celého bankovního sektoru. Rovněž si slibovali, že se tak ucpe důležitý mimorozpočtový zdroj na podporu neproduktivních podniků. To jednak mohlo zlepšit vyhlídky veřejných rozpočtů, jednak zvětšit tlak na výkonnost podnikového sektoru. Mimorozpočtový „kohoutek“ se nepochybně ucpal a také finanční výkonnost i produktivita zdejšího bankovního sektoru se postupně zvyšuje. Jen stav českých veřejných rozpočtů se zlepšit nedaří.

Půjčka za (státní) oplátku

Od druhé poloviny devadesátých let hleděli ekonomové se stále většími obavami na velké české banky. Ekonomům tolik nezáleželo na jejich výkonnosti či prospěchu jejich akcionářů. Dobře si ale uvědomovali, jak vážnou hrozbu mohou znamenat pro soustavu veřejných financí. Mezi bankovnictvím, zvláště velkými bankami, a ostatními podniky existuje jeden velký rozdíl. Normální podnik se v okamžiku, kdy prohospodařil svůj kapitál (a vlastní jmění je záporné), stává postrachem pouze svým věřitelům, kterým se nevrátí jejich půjčky v plné míře. Velká banka se ale v takovém okamžiku stává postrachem ministerstva financí a státního rozpočtu. Běžný podnik nemá zase tak mnoho věřitelů, ovšem věřiteli například Komerční banky jsou statisíce jejích…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte