Přípravy na zářijovou volbu hlavy státu v Bělorusku se rozběhly na plné obrátky. V Minsku se vždy během noci na zdech u vchodů do metra objeví letáčky opozičních stran, přes den je však státní bezpečnost strhá, případně vylepovatele zatkne. Zvýšenou aktivitu opozice doprovází nárůst represe ze strany hlavního favorita voleb, prezidenta Alexandra Lukašenka. K mání má nepřeberné množství prostředků, jak si pojistit úřad na dalších pět let, protože stát je on. A lidé mu věří.

S chutí do nich

Díky nelegálním změnám v ústavě si Lukašenko v roce 1996 prodloužil termín panování na sedm let. Letos se už střetu se svými protivníky nevyhne, přestože o férovém boji nemůže být ani řeč. Jeden z prvních útoků zaměřil prezident na minskou misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která hodlá školit mezinárodní pozorovatele pro zářijové volby. V rozhovoru pro státní televizi označil pracovníky OBSE za „bandity, kteří večer vytahují z pod postelí zbraně“. Poté oznámil, že si vezme pod kontrolu rozpočet mise OBSE, protože organizace „financuje opozici“. Členům opozičních stran pak doporučil, aby nevycházeli na ulici: „Křičte si, ale naši lidé se nenechají podvést. Já národ nedám.“ Svůj slib opravdu splnil, když vydal prezidentský dekret omezující organizování demonstrací. Policie získala pravomoc okamžitě rozpustit shromáždění, pokud jeho účastníci „ohrožují bezpečnost společnosti, život a zdraví občanů, anebo schovávají své tváře pod maskami“.…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte