ODS před týdnem těžce prohrála volby, přestože ještě v dubnu obnášely její preference 53 %. Slyšíme dobře? Ale ano. ODS je totiž bulharská zkratka Spojených demokratických sil, pravicové reformní strany dosavadního premiéra Ivana Kostova. Pravice a levice se víceméně pravidelně střídají u vlády v celé postkomunistické Evropě, tak čím je bulharský případ zvláštní a zajímavý? Pravici totiž očekávaný triumf vyfouklo Národní hnutí Simeona II., posledního bulharského cara (1943–46), který se po půlstoletí vrátil z exilu. Na první pohled jde o největší poválečný úspěch monarchistů v jihovýchodní Evropě a koneckonců na celém starém kontinentě. Ve skutečnosti jde o problém obecnější a nám bližší, než by se zdálo. Můžeme ho rozebrat už na názvu vítězného hnutí. Začněme odzadu.

Bulharsko občanům

Simeon. I když bývalý car monarchii obnovit nehodlá (brání tomu ústava a především názor většiny obyvatel), úspěch jeho hnutí ukazuje, jak osoba panovníka (ač bývalého) může přispět k identifikaci národa. Je ovšem na místě otázka po charakteru této identifikace - populisticko-legendární, etnická nebo snad identifikace politického národa v době sjednocující se Evropy? Simeon II. (narozen 1937, občanským jménem Simeon Borisov) působil jako panovník v dětském věku po předčasné smrti svého otce, tudíž bez faktické moci a odpovědnosti, a hned poté odešel s rodinou do emigrace. Proto neměl šanci se jakkoli zdiskreditovat a na Bulhary mohl působit jako mýtus či legenda.…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte