„Nemůžu souhlasit s tím, aby ekologičtí nomádi kočující od akce k akci měli větší pravomoc než státní správa,“ dal se při souboji ekologů a betonářských lobbistů o trasu dálnice D8 přes České středohoří slyšet bývalý ministr dopravy Antonín Peltrám. Dnes má „zelených rebelů“, kteří brání „průmyslovému rozkvětu“, plné zuby také ministr vnitra Stanislav Gross. Na rozdíl od Peltráma zbytečně nemluví, ale chce nomádům překazit cesty. Proto jeho úřad posílá do vládní legislativní rady novou verzi zákona o správním řádu. Ten do budoucna znemožní občanským spolkům, aby mohly stavbám, které ohrožují životní prostředí, účinně bránit. K příštím stavbám dálnic přes chráněné krajinné oblasti se podle návrhu Grossových právníků občané sice budou smět vyjádřit, úřady ale nebudou muset jejich námitky poslouchat.

Obránci Strmilova

Současný právní řád umožňuje občanským spolkům vstoupit do stavebního řízení jako rovnocenný partner s investorem, státními úřady a obecní samosprávou. Jak je to potřebné, vědí ze zkušenosti zástupci občanského sdružení Jižní Čechy 2000. Tvoří ho sice jen tři lidé z městečka Strmilov na Jindřichohradecku, přesto se jim podařil ojedinělý kousek. Před třemi lety se strmilovští dozvěděli, že jim má za humny vyrůst na šesti hektarech pozemků velkokapacitní drůbežárna. V továrně na vejce by pak tisíce ptáků trávily celý život v osmi halách. Pro místní by drůbežárna znamenala zápach, alergie a nechvalnou pověst místa, "kde je ta největší…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte