Dnes o půlnoci to bude přesně deset let, co se Evropa probudila ze sna o nezvratnosti svého poválečného mírového uspořádání. V první minutě 26. června 1991 oficiálně vstoupilo v platnost vyhlášení nezávislosti Slovinska a Chorvatska, dvou republik jugoslávské federace. Hned v ranních hodinách se otevřely brány kasáren svazové armády a z nich vyjely kolony obrněných transportérů s cílem obsadit hraniční přechody a lublaňské letiště Brnik. Špatně vyzbrojené a sotva vzniklé slovinské vojsko vyrazilo jim v tom zabránit. Na silnicích postavilo barikády. Vypukla válka. Svět oblétly fotografie leteckých náletů, vojáků v zákopech, střílejících tanků, sežehnutých mrtvol. Deset dní poté boje skončily slovinským úspěchem. Skončila o deset let později úspěchem také slovinská nezávislost? Malebný dvoumilionový stát mezi Alpami a Jadranem splňuje mnohé parametry pro to, aby mu svět zatleskal. Mnohé, nikoli však všechny.

Prostě vzorný stát

Snad žádná ze zemí ucházejících se o vstup do Evropské unie nepůsobí do té míry dojmem, že je součástí vyspělého a spořádaného světa. Nebýt nápisů s typicky slovanskými háčky, návštěvník by si v Lublani či jiných městech připadal jako v Rakousku, nikoli jako v zemi, která politicky stále patří k „bývalému východním bloku“. Ulice jsou uklizené, upravené zelené plochy a skvoucí se barokní památky lahodí oku, automobilisté se víceméně ohleduplně vyhýbají cyklistům, řidiči městských autobusů jsou oděni do čistých a padnoucích…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte