Totálně byste se znemožnili

V komentáři věnovaném AIDS (Respekt č. 24/2001) se Josef Greš dopustil nepřesnosti. Basketbalista, který se nakazil virem HIV, se jmenuje Earvin „Magic“ Johnson. Podle posledních zpráv u něho nejen nemoc AIDS dosud nepropukla, ale ani virus HIV nelze u něj v současné době prokázat. Pokud byste se takového „faux pas“ dopustili v USA a označili za oběť AIDS Michaela Jordana, totálně byste se znemožnili. Nevím, jak dalece mám věřit odborné části článků, když v takovýchto trivialitách nacházím podobné dezinformace.

Jan Štych, Zruč-Senec

Darwin jako beranidlo

Biolog Jan Zrzavý se ve svém textu Tajemství černé skříňky (Respekt č. 24/2001) dopustil ukázkového scientistického redukcionismu. Darwin má jistě své nezpochybnitelné místo v historii a díky jeho genialitě leccos z naší minulosti získalo jasnější obrysy, ale ona typická ztráta míry, jíž se vyznačují jeho pokračovatelé, je alarmující. Nestálo by to za řeč, kdyby nešlo o podstatu vědy, jíž si cení každý rozumný člověk nejen tohoto století. Vědu totiž nejvíce ohrožuje právě jakákoli forma redukcionismu, nedostatek reflexe vlastních, samozřejmě vždy umělých, kategorií a konstruktů, bez nichž se neobejdeme, které však často vrhají člověka jinam, než bylo snad původně zamýšleno. Jedinou možností, jak reagovat na…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte