Na vrcholné schůzce Evropské unie v Göteborgu se střílelo. Jeden mladý muž zůstal po střelbě ležet na asfaltu s průstřelem břicha, další dva dostali zásahy do nohou. Rebelantský dav více než dříve rozbíjel obchody, banky a auta, na hlavy policistů létaly dlažební kostky. Noviny opět psaly o válce v ulicích. Z dramatických událostí göteborkéh týdne zůstal opět dojem z něčeho skutečně vážného. Vše se odehrálo na summitu organizace, která byla až dosud násilných nepokojů ušetřena a která stěží může být pro někoho symbolem sociálního bezpráví či ekologické likvidace. Těžko rozumět protestům, které nemají důvod.

Zapal to, kámo, zapal

Každé významnější setkání západních politiků provází už zhruba rok a půl stále stejný kolorit. Do místa schůzky se sjede zhruba dvacet tisíc demonstrantů z Evropy a USA, jejichž tvrdé jádro, čítající obvykle několik set mladých mužů a žen, bojuje s policií a ničí majetek, který se mu na ulici dostane pod ruku. Vše je zaštítěno protesty proti globalizaci, ničení životního prostředí a sociální nerovnosti. Tím, že násilnosti trvají tak dlouho, znamenají bezesporu něco významnějšího než jen několik obyčejných demonstrací. Pamětníci konce šedesátých let na Západě ale jistě namítnou, že nejde o nic nového. Tehdy se přece bouřila mládež proti světu svých rodičů mnohem razantněji. Hořely celé ulice a čtvrti, střílelo se na univerzitní půdě, vedly se likvidační útoky na policii, školy byly obdivně polepeny plakáty masového vraha…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2241

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte