Proces s novinářem Tomášem Smrčkem přinesl minulý pátek svobodu obžalovanému a nebetyčnou ostudu žalobcům. Přísně utajené jednání zbavilo Smrčka nálepky zločince ohrožujícího český stát a dalo přitom nahlédnout do hlubin zneužívání moci ve zdejší policii a tajných službách. Během celého tajného procesu přitom nepadlo jediné slovo zavánějící jakýmkoli státním tajemstvím. Jasně se tak ukázalo, že do kolonky „tajné“ spadl soud pouze proto, aby se veřejnost nedozvěděla podrobnosti o nezákonných aktivitách vysoce postavených potentátů. Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek před senátem přiznal, že je lhář a že zneužil svou pravomoc. Dva bývalí šéfové rozvědky, Oldřich Černý a Petr Zeman, museli přiznat, že o Růžkově protizákonné aktivitě věděli, a že jim nevadila. A expert Národního bezpečnostního úřadu Vladimír Beránek zase sdělil, že svůj posudek Smrčkova činu vypracoval bez potřebné kvalifikace - jako absolvent komunistické Vysoké školy SNB se totiž studiu práv věnoval jediný semestr. Hrdinkou celého příběhu je soudkyně Dana Šindelářová. Na rozdíl od vyšetřovatelů se totiž nebála předvolat si všechny zpravodajské papaláše, podrobně je vyslechnout a na místě rozkrýt pozadí a motivy jejich skandálního postupu.

Služba pro přítele

Stručně si připomeňme dnes už notoricky známý příběh. Zpravodajský důstojník rozvědky Petr Vágner přišel o řidičák. V lednu 1995 jej přistihla policejní hlídka, jak si to za volantem šněruje Vršovickou ulicí. O měsíc…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2823

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte