Šestnáctého května se v Terre Haute, ospalém městečku zapadlém v kukuřičných lánech amerického státu Indiana, měla konat poprava teroristy Timothy McVeigha. Exekuce pachatele bombového útoku na budovu federálních úřadů v Oklahoma City však byla na poslední chvíli odložena na 11. červen. Odklad způsobila šokující zpráva: federální vyšetřovací úřad FBI opomněl v roce 1996 předat právníkům odsouzence přes tři tisíce stran vyšetřovacích spisů. Šéfa FBI Louise Freeha podrobili američtí kongresmani drtivé kritice. Osočený muž se bránil, ale kritika mu v tu chvíli už mohla být ukradená. Několik týdnů předtím oznámil, že koncem června odstoupí z funkce, dva roky před vypršením svého desetiletého mandátu.

Průšvih ve Wacu

Podle reakce amerických kongresmanů by se dalo soudit, že Freeh byl neschopným diletantem, jehož odchod byl v nejlepším zájmu daňových poplatníků. Takový dojem je však mylný. Dnes jedenapadesátiletý Freeh, dosazený na čelo FBI za éry Billa Clintona, se těšil podpoře demokratů i republikánů. V politických kruzích měl pověst schopného úředníka a slušného člověka s vysokými morálními standardy. Vstoupit do služeb FBI byl už jeho chlapecký sen. Když se mu to ve věku pětadvaceti let podařilo, působil jako tajný agent v drogovém podsvětí. Mezi politiky se říká, že jej často na první pohled nelze odlišit od hromotluků z jeho ochranky.Že je mužem zásad, dokázal Freeh záhy po nástupu, když se obrátil proti vládě a ve jménu FBI prosazoval…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte