Summit Evropské unie v Göteborgu skončil přesně podle plánu v sobotu odpoledne. Po celé dva dny jednání bylo na švédských hostitelích patrné, jak chtějí prosadit vlastní příspěvek k rozšíření EU na východ a jak přitom pevně věří, že pohnou zbytkem Evropy. Premiér předsedající země Göran Persson už v pátek tvrdil, že celá patnáctka bude „hrdá“ na těch několik slov, která sdělí představitelům kandidátských zemí při společném obědě na závěr summitu. Nakonec v sobotu opravdu zazněl „jasný politický signál“, že vstup nových zemí do EU už není daleko.

Do roka a šesti měsíců

Co se všichni tak převratného dozvěděli? Formálně vzato, závěry z Göteborgu o rozšíření jsou jen doplňkem slibu, který kandidáti dostali loni v prosinci z francouzského Nice. Tehdy Unie oznámila, že nováčkové ze střední a východní Evropy by se mohli zúčastnit příštích voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu 2004. Nyní k tomu patnáctka dodala „prováděcí předpis“. Unie se totiž zavázala, že již do konce roku 2002 „by mělo být možné ukončit vyjednávání o vstupu s těmi státy, které budou připravené“, protože „cílem je, aby se voleb do Evropského parlamentu zúčastnily již jako plnoprávní členové“. To je všechno.Jde o nevýznamné slovíčkaření? Ano i ne. Země na východ od Labe už slyšely mnoho západoevropských politiků, kteří jim slibovali vzdušné zámky. Tentokrát dostaly něco méně vznešeného, zato ale praktičtějšího a hlavně realističtějšího - obyčejný rozvrh, jak…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte