Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Knižní chvála výlučnosti

K desátému výročí nakladatelství Aulos uspořádal jeho majitel a jediný zaměstnanec Zdeněk Křenek výstavu své produkce v aule Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (do 27. 5. ) a doprovodil ji reprezentativním katalogem, jakousi knihou o knihách, které zatím vydal. Poslední z nich se dvěma pohádkami Oskara Wilda a ilustracemi Petra Nikla je v pořadí devětadvacátá. Skvostně vypravené knihy z Aulosu bývají ilustrovány podepsanými grafikami předních umělců a jejich náklady se pohybují jen kolem stovky číslovaných kusů. Jedinečnosti a kvalitě výtisků odpovídá prodejní cena, jež je rovněž vyděluje z běžné knižní produkce a řadí spíš k originálním výtvarným dílům. Luxus pro bohaté snoby, mohl by s úšklebkem demokrata usoudit nemajetný milovník knih. V době, kdy se v celém světě stále pronikavěji prosazuje masová kultura, má výlučnost i hlubší smysl. Vytříbený duch Evropy se ústy svých protagonistů stále častěji distancuje od amerických kulturních konceptů a odmítá zaměňovat kulturu se zábavou a hodnotit umělecké výkony podle šíře ohlasu. Existují prý onačejší kritéria, než je všeobecná přitažlivost a přístupnost. Globální úspěch masové produkce svědčí pouze o žalostné nivelizaci vkusu touto produkcí zaviněné. Evropa by se měla vrátit k aristokratičtějším hodnotám a víc sázet na jedinečnost a vznešenou odtažitost umění, které „má rádo velkolepost, hierarchii, feudalismus, absolutismus, zatímco demokracie žádá rovnost, toleranci a bratrství“, jak už dávno před vyhlášením války…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte