Radostný křik, burácivý potlesk a na druhé straně opařené výrazy, tak vypadalo sobotní odpoledne v jihlavském kulturním domě, když byl vyhlášen novým předsedou Cyril Svoboda. Zvítězil muž, kterému ještě před týdnem téměř nikdo nedával šanci.

Čekali zprávu, ale…

Po zahajujících oficialitách sjezdu je v přeplněném „kulturáku“ na programu zpráva předsedy Jana Kasala. Hned na úvod se omlouvá, že se strana vnitřními spory dostala do potíží. „Cítím za to odpovědnost, " říká Kasal do mikrofonu. Svůj projev čte téměř bez jediného gesta a skoro nezvedá oči k přítomným kolegům a kolegyním. Ti mu odpovídají stejně. Pouze Cyril Svoboda jej bedlivě sleduje. Kasal se zhurta pouští téměř do všech posledních společných kroků čtyř stran. Hodně se toho udělalo špatně a nejhůř to dopadlo se stínovou vládou. Za to podle Kasala může v mnohém Cyril Svoboda, který prý jednal hůře než předseda ODS. "Václav Klaus vždy plně respektoval přání vedení koaličních stran. Bohužel se překvapivě ukázalo, že Cyril Svoboda má o procesu sestavování stínové vlády jiné představy. " Po stížnostech na Svobodu přichází programová pasáž Kasalovy řeči. Je plná vzletných slov: "Svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého“, je třeba lidem vrátit pocit „vzájemnosti, tolerance a pochopení“. Přes - nebo právě pro - velkou frekvenci těchto frází sál příliš netleská. "Ještě minutu navíc a usnu, " špitá po půlhodině jeden delegát svému spolusedícímu. Když předseda končí, přiskakuje k…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte