V době, kdy se Evropská unie zabývala sama sebou ve francouzském Nice, sešli se jihoameričtí státníci na podobné schůzce v brazilském letovisku Florianopolis. Třetí největší ekonomický blok na světě, Mercosur, který sdružuje Argentinu, Brazílii, Paraguay a Uruguay, zde pořádal své výroční zasedání. A stejně jako evropští politici a úředníci, kteří diskutovali o otázkách dalšího směřování Evropy, rozhodovali i Jihoameričané o směru integrace, tentokrát na západní polokouli.

Kam patří Chile

Země amerického kontinentu, zvláště jeho latinské části, se již od 60. let inspirovaly Evropou a zabývaly se možností vytvoření společného trhu. Ale tehdejší politicky nestabilní vlády nebyly s to překonat problémy iniciačních rozhovorů, a tak vše skončilo jen sérií dvoustranných či třístranných dohod v 80. letech. Právě smlouva mezi Argentinou a Brazílií (1988) dala základ vytvoření největší zóny volného obchodu v Jižní Americe. K oběma gigantům se přidaly Uruguay a Paraguay, a tak v roce 1991 vznikl podpisem Asunciónské smlouvy Mercosur. V témže roce přišel s Iniciativou pro americký kontinent tehdejší prezident USA George Bush a navrhl společný trh sahající od Aljašky až po Ohňovou zemi. V roce 1997 však jeho nástupce Bill Clinton nenašel v republikánském Kongresu dost hlasů, které by odsouhlasily návrhy zákonů pro rychlé rozšiřování ekonomické integrace na západní polokouli. Vznik Americké zóny volného obchodu (FTAA), plánovaný na rok 2005, byl ohrožen.…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte