Předvánoční prezidentská milost dostala z vězení Zdeňka Růžičku, odsouzeného na sedmnáct let za vraždu dvou lidí. Vinným byl přitom uznán na všech stupních zdejší soudcovské hierarchie, která se Růžičkovou kauzou zabývala. Jeho případ v minulosti zkoumali i čtyři ministři spravedlnosti a Ústavní soud. Buťto na nás tedy prezident republiky pustil loupežného vraha, anebo je síto české justice tak děravé, že jím snadno propadne i nevinný člověk.

Nepochopitelné

Podle policie se věc seběhla následovně. Na konci mrazivého ledna 1992 přišli do pražské ulice U sadu dva zloději. Hledali člověka, který inzerátem nabízel k prodeji svůj Fiat-Uno. „Vylákali Ladislava Pince do garáže, kde ho obviněný Hladovec deseti bodnými ranami do krku a hrudníku usmrtil,“ popisuje situaci obžaloba. „Poté co Drahomíra Pincová přišla svého manžela hledat, obviněný Růžička ji napadl polní lopatkou a zasadil jí takové rány do hrudi, břicha a krku, že poškozená na místě zemřela.“ Policisté pár dní po vraždě zadrželi ukradený Fiat. Řídil ho drobný zlodějíček Jiří Hladovec. Na jeho šatech byla nalezena stopa krve paní Pincové. Hladovec se při výslechu označil za „pouze pasivního diváka vraždy“, kterou prý spáchal jeho komplic, několikrát trestaný zloděj Zdeněk Růžička. Řidič Fiatu navíc údajně vůbec netušil, proč jej Růžička ke garáži vede. Podíl na vraždě ovšem odmítl i Růžička. Ten ve výpovědích dodnes trvá na tom, že na místě vůbec nikdy nebyl a že jej Hladovec do záležitosti…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte