Nový rok přinesl převrat na českých silnicích. Začal totiž platit zákon, který v rozporu s dosavadními zvyklostmi dává přednost slabším před silnějšími. Změna je to natolik převratný, že ji řada zdejších vykladačů a komentátorů stále nemůže pochopit. „Chodci pozor! Od prvního ledna jste povinni přecházet pouze na přechodech a nesmíte vstoupit těsně před jedoucí vozidlo,“ vysvětlil pravou podstatu přednosti pěšáků na přechodech minulý týden Radiožurnál. A zlínská policie dokonce ústy ředitele dopravního inspektorátu Jaroslava Čožíka chodcům radí, aby u zebry vždy počkali, až jich bude víc, a své přednosti využívali jen ve větších, organizovaných skupinkách.

Vysledovaný jev

Nová úprava má na české silnice přinést chybějící a čím dál silněji postrádanou změnu - ohleduplnost. Od ledna musí zdejší řidiči kromě zápasu s volantem sledovat také dění na chodníku a vnímat potřeby či úmysly lidí, kteří se tam pohybují po svých. Například pustit je přes silnici, chtějí-li ji přejít na zvlášť k tomu určených přechodech. Zákon jim přikazuje svítit v zimě i přes den, aby byli lépe vidět, vozit malé děti v autosedačkách, aby cestovaly bezpečněji, a netelefonovat z mobilu bez zařízení hands-free, aby mohli držet volant oběma rukama. Zvýšená přednost chodců poposunula Česko směrem k zemím, kde je tato novinka chápána už dávno jako normální věc. Dostat se na stejnou úroveň ale zabere nějaký čas. "Absolutní přednost neznamená, že mohu náhle vstoupit před rozjeté…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte