Vaše zúžené cévy špatně zásobují srdce krví a lékaři vám doporučí bypass. Jak velké je riziko, že operaci nepřežijete? Jak moc záleží její výsledek na tom, které z deseti českých kardiochirurgií se svěříte? A kterou z nich si tedy zvolit? Na všechny tyto otázky existuje poměrně přesná odpověď. V Čechách má ale jednu vadu: je totiž pro pacienty i pro lékaře tajná.

8 místo 5

„Zadáte údaje o sobě, například věk, výšku, váhu, předchozí onemocnění, typ poškození srdce,“ jmenuje namátkou Libor Stejskal, správce národního registru srdečních operací. „A dozvíte se, že riziko úmrtí je ve vašem případě třeba pět procent. Pak se můžete podívat, jaké bude, když půjdete do té či oné konkrétní nemocnice. Zatímco na pracovišti X je riziko smrti pět procent, na jiném může být třeba dvojnásobné. Totéž se můžete dozvědět i o konkrétním doktorovi.“ Všechny tyto informace se dají z registru skutečně odvodit, ale Stejskalova nabídka je zatím jen teoretická. Běžný smrtelník se z nich nemůže dozvědět nic, protože údaje o kvalitě lékařské péče jsou tady tajné. „Informace o úmrtnosti na jednotlivých pracovištích by pro občany byla jen zavádějící,“ vysvětluje praxi předseda České společnosti kardiovaskulární chirurgie Jan Černý. Laikové by totiž podle něj nebyli schopni dešifrovat, jestli je úmrtnost v konkrétním kardiocentru vyšší proto, že jsou tam méně kvalitní chirurgové či pooperační péče, anebo proto, že tam operují i nemocné, které jinde odmítnou pro vysoké…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte