Společnost je rozdělena. Významná skupina politiků hledí s odporem na intelektuály, kteří nějak veřejně vystupují, a přitom je podezírá, že chtějí získat moc bez demokratických voleb. Vzdělanci na oplátku obviňují politiky z arogance a z neschopnosti naslouchat hlasu veřejnosti. Na první pohled neřešitelný konflikt, který se opakuje několikrát do roka, dnes v boji o nezávislost televize. Přitom mezi extrémy existuje zlatá střední cesta, vyzkoušená v dobách prezidenta Masaryka.

Lid, který nevládne

Občanské protesty na obranu České televize jsou dobré už proto, že se konají. Společnost, léta vychovávaná ve slepé poslušnosti k vrchnosti, se emancipuje, ať už žádá cokoli. Přesto je na místě otázka, kde jsou v demokraciích meze takového protestu. Nemůže být zcela bez pravidel, alespoň pokud platí zprofanovaná, ale přesto pravdivá fráze, že demokracie není anarchie. Veřejnost dnes bojuje, aby zabránila konkrétnímu brutálnímu pokusu ODS ovládnout veřejnoprávní televizi. To je bezpochyby zcela legitimní. O svá místa se politici bát nemusí, protože volání po politických změnách, zejména po zrušení opoziční smlouvy, která takový atak umožnila, se ozývá zatím jen okrajově. Pokud se ale krize bude protahovat, mohou se požadavky radikalizovat. Svého času to již vyzkoušely iniciativy Impuls 99 a zejména Děkujeme, odejděte. První z nich skrytě a ta druhá zcela otevřeně volaly po výměně vládních garnitur, přitom obě přehlížely, že se to může stát jen…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte