Poslední dubnové úterý přišla zdejším vědcům jedna z nejlepších zpráv posledních let. Přišla z Bruselu, kde ji v sídle české mise oznámili vysocí evropští úředníci. V Rámcovém programu EU pro výzkum a technologický vývoj právě vyhodnotili žádosti o granty, které přišly od členských i kandidátských zemí Unie. Podle neoficiálních zpráv mají mezi kandidáty nejlepší projekty právě Češi - jsou dokonce tak kvalitní, že dosahují průměru členských států.

Jste dobří

Evropská unie vyhlásila svůj Rámcový program pro vědu v první polovině osmdesátých let, aby dohnala technologický předstih Spojených států a Japonska. Bruselská komise pro něj v pětiletých cyklech postupně uvolnila částku 45 miliard euro, která se měla vydat výhradně na „orientovaný výzkum“, tedy výzkum, který předpokládá, že bude využit v praxi. Pátého cyklu, který se právě chýlí ke konci, se poprvé účastnila také Česká republika. Tuzemští vědci se spolu s kolegy z EU a kandidátských zemí mohli ucházet celkem o 15 miliard eur (cca 525 miliard korun). Z tuzemského pohledu úctyhodná suma (české výdaje na vědu činí ročně kolem půl miliardy eur, sami Němci ale ročně vydávají 40 miliard, Britové kolem dvaceti) se měla rozdělit vědcům, kteří věděli, jak své poznatky prakticky využít, a kteří se dokázali spojit do týmu s kolegy z jiných zemí. Češi obstáli překvapivě dobře. „Ucházeli jsme se o dotaci pro celkem 1280 projektů. Přijato jich bylo 265,“ pochvaluje si manažer Technologického centra při…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte