Zvláštní sněmovní komise vyšetřující pád Investiční a Poštovní banky skončila svou práci. Její členové se rozdělili do pěti dvojic a minulý týden každá z nich odevzdala jednu kapitolu závěrečné zprávy. Do 15. května se dohodnou na definitivní podobě, kterou pak předseda Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v červnu přečte sněmovně. Komise vyslechla 27 svědků a celý spis má 8000 stran. Výsledky jsou ovšem hubené. Komise neprokázala podezření, že politici banku zvýhodňovali, případně kryli její pochybné obchody. Poslanci nezkoumali žádné transakce IPB. A nepodařilo se jim ani zjistit, proč se stát nechal v bance připravit o většinový podíl.

Bez důkazů

První kapitola zprávy se věnuje prosinci 1993, kdy se Fond národního majetku rozhodl neúčastnit zvýšení základního jmění Investiční banky. Podíl státu se tím snížil z 47 na 36 % akcií a už nikdy se nad tuto hranici nedostal. Čtrnáct dní poté se ústav spojil s Poštovní bankou, získal přístup k přepážkám pošty a zahájil velkou expanzi. „Pokud by FNM nerezignoval na účast při zmíněném zvyšování základního jmění, získal by tímto krokem majoritu,“ píše komise v únorové předběžné zprávě pro parlament. Upozorňuje také, že „všech dalších zvyšování se FNM účastnil“. K udržení většinového podílu přitom stačila relativně nízká suma 200 milionů korun. To vše jsou známé věci. Dosud však nebylo jasné, zda ztráta státního vlivu byla způsobena nedbalostí, nebo záměrně. "Podle mě to nemohla být náhoda. Ale nikdy to nedokážeme…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte