Záhadu zevnitř zamčeného pokoje, v němž leží zavražděná oběť, ale žádná vražedná zbraň, připomíná transport české vojenské techniky z Mošnova do Gruzie. Při mezipřistání v bulharském Burgasu mělo letadlo na palubě mnohem více zbraní, než odbavili čeští celníci. Ke všemu posádka přepsala v dokumentech cíl své cesty z gruzínské Aspary na Asmara, což je hlavní město Eritreje - permanentně válčícího státu, do něhož vývoz zbraní zakazuje jak OSN, tak EU. Ve skandálu figurují tři firmy; česká Thomas CZ, ukrajinská Volare a gruzínská Delta. Všechny tři se už dříve zapletly do podezřelých zbrojních obchodů. Přesto dostala Thomas CZ od českých úřadů licenci na vývoz náhradních dílů k dělům do Gruzie a společnost Volare povolení k jejich transportu. Ukrajinský iljušin s nákladem houfnic odstartoval z Mošnova 24. dubna a už čtrnáct dnů je zadržován na letišti v Burgasu.

Licence pro Tomeše

Letos na jaře zjistili čeští armádní představitelé, že ministerstvo nakoupilo za třicet milionů korun vadné náboje do bojových vozidel. Dodavatelem byla firma Thomas CZ, která dovezla náboje z Bulharska. Stejná firma krátce nato dostala od ministerských úředníků povolení k obchodu s Gruzií a nastal v úvodu zmíněný zádrhel. „Bulharsko se stalo hlavním evropským centrem ilegálního zbrojního obchodu,“ říká expert BIS. „Jakmile posádka nahlásila v Mošnově přelet přes Bulharsko, dostalo se letadlo do centra pozornosti zpravodajských služeb.“ Hlavním představitelem firmy Thomas…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte