V parlamentních volbách příští neděli udělají Italové tečku za únavnou a nepříliš věcnou kampaní, která trvala téměř rok. Přesněji řečeno od loňských voleb regionálních, kdy se televiznímu magnátu Silviu Berlusconimu a jeho opozičnímu pravicovému uskupení Dům svobod podařilo zvítězit v devíti ze šestnácti italských oblastí. Bylo to významné hlasování, neboť předsedové oblastních vlád mají na politické scéně velkou váhu. Dům svobod zahrnuje Berlusconiho stranu Vzhůru, Itálie a také dvě menší, zato však podobně hlučné organizace: postfašistickou Národní Alianci a federalistickou Ligu Severu. Berlusconiho uskupení se v loňském hlasování podařilo dobýt celou severní Itálii, tedy nejlidnatější a nejbohatší část země. Podle průzkumů získá nejvíce hlasů i nyní v neděli.

Čelit bude Rutelli

Premiér Massimo d'Alema, který v loňské volební kampani přistoupil na osobní souboj s Berlusconim, tehdy po oznámení výsledků uznal porážku svého levicového bloku Olivovník a odstoupil z funkce. Na jeho místo byl dosazen Giuliano Amato. „Je to další podvod,“ komentoval to Berlusconi. „Při volbách v roce 1996 si většina Italů zvolila za premiéra Romana Prodiho. Toho ale levice v roce 1998 sesadila a jmenovala komunistu d'Alemu. Katastrofální porážka v regionálních volbách ji nyní přesvědčila, že pro parlamentní volební klání si musí najít jiný pláštík, pod který se skryje. A tak vyhrabala Amata,“ hřímal. Nicméně vedoucí představitelé Olivovníku se jeho kritikou…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte