Petr Holub se pustil do tvrdé kritiky Akademie věd (Povídej, jak jste skvělí, Respekt č. 14/2001). Nic proti tomu, ale bylo by dobré více respektovat fakta. Český základní výzkum na tom opravdu není podle citačního indexu v evropském srovnání příliš dobře a aplikovaný výzkum a vývoj je na tom asi ještě hůř. Česká věda ale není totéž, co věda produkovaná v Akademii věd (AV). Kdyby se průměrná kvalita „neakademických“ vědeckých publikací dostala na úroveň těch „akademických“, blížil by se již český citační index průměru Evropské unie.

Jednooký králem

Je dobré si také uvědomit, že v Akademii se spotřebovává jen asi 27 % prostředků poskytovaných státem na výzkum, a přitom se tam produkuje více než 50 % publikačních vědeckých výstupů. Měli bychom se tedy vážně zamýšlet především nad tím, jak se utrácí těch zbylých 73 %. Ve srovnání s jinými institucemi dnes AV funguje docela dobře, je značně decentralizovaná a odbyrokratizovaná. Ti z nás, kteří mohou v praxi srovnávat, jasně vidí, oč lépe a pružněji jde všechno na akademii než na fakultách. Jinými slovy - hlavním problémem české vědy dnes určitě není AV. Jak je to s údajnou slabou pedagogickou angažovaností vědeckých pracovníků akademie, o níž Petr Holub píše? Ve vyspělých zemích je učitě poměr mezi univerzitním a neuniverzitním výzkumem vyšší než u nás, ale vždy tam existují také vědecké instituce obdobné AV. Na tamních univerzitách…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte