Hrozí Blízkému východu válka? Na první pohled ano. Palestinci ostřelují židovské osady na obsazených územích i města ve vlastním Izraeli - izraelská armáda v odvetě útočí na palestinské areály zóny A (s plnou samosprávou včetně bezpečnosti). To tu ještě nebylo. Z Libanonu zase střílejí na Izrael bojůvky Hizballáhu - izraelské bomby v odvetě padaly na syrskou radarovou stanici v Libanonu. To už tu sice bylo, ale dlouho ne v takovém měřítku. Přesto je hrozba regionální války zveličená.

Co řeší válka

Za jakých podmínek teď může vypuknout válka? Pokud si věc hodně zjednodušíme, můžeme říci tolik. Za prvé: když o tom rozhodnou politici, neboť sami vojáci nepodléhající tlaku voličů uvažují racionálněji. Izraelský premiér Ariel Šaron má sice v médiích pověst jestřába, ale válku si nepřeje. Ve čtvrtek jeho užší bezpečnostní kabinet vyhlásil návrat k politice „lokální akce“, jejíž výsledky ukazuje televize: cílené útoky na lídry teroristů (ve čtvrtek v Gaze na minometníka, člena vojenského křídla Hamasu Chalíla Sakaního) a krátkodobé průniky na palestinská území pro jasně definované akce (zbořit dům, z něhož se střílelo). Ale regionální válku si Šaron nepřeje a Arafát ve skrytu duše také ne, neboť by na ní nic nevydělal. Za druhé: když jde o problém, který lze vyřešit válkou. Takovým problémem byla Sinaj a dnes jsou Golanské výšiny: válka by rozhodla, zda dotyčná oblast zůstane v držení Izraele, či se přesune do rukou Egypta, respektive Sýrie. Ale…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte