Špinavé, ulepené a neútulné vlaky, u nichž je předem nutno počítat se značným zpožděním. To je viditelná tvář vztahu Českých drah k zákazníkům. Již méně viditelná je nekvalitní železniční síť (pouze 7 % tratí je způsobilých pro rychlost přes 120 km/h) a nízká kvalita železničních souprav. To vše vede k odlivu zákazníků a prohlubování schodkového hospodaření drah. Přičteme-li k tomu militantní odbory, které svým vlivem udržují současný status quo, pak se jakákoli reforma zdá jako takřka vyloučená věc. Nic jiného ale nezbývá, má-li železnice přežít a udržet si schopnost konkurence vůči automobilismu.

Největší firma v zemi

Podíl železnice na osobní i nákladní přepravě stále klesá. Jen každý pátý cestující dnes volí jako dopravní prostředek vlak a po dráze se vozí jen třetina přepravovaného materiálu (ještě v roce 1990 to bylo plných 70 %). Státní společnost České dráhy však se svými téměř 90 tisíci lidmi stále zůstává největším zaměstnavatelem v zemi. Ačkoli firma hromadí obrovské dluhy, které už přesahují 30 miliard korun (v roce 1993 byla kompletně státem oddlužena), reálné mzdy železničářů stále rostou. Sami zaměstnanci však o své práci nemají nejmenší pochyby. V časopise Železničář lze hned v prvním letošním čísle nalézt článek s názvem „České dráhy: fungující státní organizace před transformací na obchodní společnost“. Na dotační politice podle něj není třeba nic měnit, protože hlavní ztráta pochází z osobní dopravy a ta je přece ve "veřejném…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte