Tím snad chce říct, že se do Evropy nikdy nedostaneme? Tak nějak musí znít rozčilený komentář Čechů, Maďarů, Poláků, Rumunů nebo Rusů na článek, který ekonomickému historikovi z losangeleské univerzity Ivanu T. Berendovi vydala v únoru hospodářská komise OSN. Říká jim totiž, že vždycky byli proti západním národům o poznání chudší a že není velký důvod, aby se to v příštích letech měnilo. Zpráva zapadla, jak už se to stává zprávám, které říkají něco nepříjemného a přitom nejdou jednoduše vyvrátit. Méně emotivní reakce naopak dává šanci se zamyslet, jestli dosavadní cesta postkomunistických zemí do Evropské unie a k jejímu blahobytu nemá alternativu, která by se dala snáze splnit.

Liberálové, jací jste

Berendův patnáctistránkový článek s nenápadným názvem „Od změny režimu k trvalému růstu ve střední a východní Evropě“ vychází ze známých čísel. V letech 1990–99 se hrubý národní produkt na hlavu o málo zvýšil v Polsku a ve Slovinsku, zhruba stejný zůstal na Slovensku a v Maďarsku, poklesl v Chorvatsku a České republice, hluboko propadl v Bulharsku, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině. Podle Berenda to nelze hodnotit jinak než jako neúspěch reformy podle tzv. Washingtonského plánu, který v roce 1989 postkomunistickým zemím doporučil Mezinárodní měnový fond, Světová banka a americká vláda. Všechny země na východě Evropy opustily kuratelu RVHP, více či méně dokonale zrušily plánované hospodářství a přešly k volnému trhu: liberalizovaly ceny, zavedly nové…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte