„Cherchez la femme“, neboli za vším hledej ženu. To byla první myšlenka, která mě napadla po přečtení „mysliveckého“ článku Marka Švehly Pobavit se a zemřít v letošním čtvrtém čísle Respektu. Nedovedu si totiž nijak racionálně vysvětlit, proč jeho textem místy prosakuje jakási latentní nenávist vůči Francii. Nejedná se přeci o žádný zločinecký stát. Nechme však stranou jednotlivosti a rozeberme zmiňovaný článek jako celek.

Žít si vlastním životem

Je třeba přiznat, že nechtě se panu Švehlovi podařilo najít podstatu současného vyostřeného sporu kolem návrhu nového mysliveckého zákona. Stalo se tak v té části rozsáhlého článku, kterou si dovolím doslovně ocitovat: „Každá země, která prošla revolucí, odstranila honitbu jako privilegované právo majitelů,“ říká restituent lesů na Písecku Jan Lobkowicz. Věc má ovšem háček. Pokud o rozsahu lovecké vášně na svém pozemku rozhoduje sám majitel, musí řešit rozpor. Zvolit více zvěře, kterou by mohl lovit nebo se z ní jako pozorovatel těšit, či vyšší kvalitu lesa, jehož dřevo bude jednou chtít prodat? Obojí najednou totiž mít nejde. Tolik citace. Taková úvaha je skutečně správná. Pokud nám půjde o jedno (peníze za prodané dřevo), nebudeme mít druhé (zvěř). Myslivci přitom pochopitelně stojí na straně zvěře (ostatně jim to přikazuje i zákon) a proklamují ji jako národní bohatství, které vyžaduje péči, ochranu a potřebuje k svému rozvoji dostatečný…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte