Přežít rok 2000 se podařilo, žádná z ohlášených kosmických katastrof se nekonala. Lidstvo si může oddechnout, jubileum přešlo jakoby nic.Vlastně se to dalo čekat: výročí podle křesťanského letopočtu je datum jako každé jiné, přitom ho užívá jen část zeměkoule. Záleží na těch, kteří nějaký zásadní zlom či znamení nové doby očekávali, jestli v nejdůležitějších událostech posledního roku objeví něco, co se dá označit za důležité poselství.

Optimismus George W. Bushe

Světová politika se dočkala změn ve finiši celého roku. Byl zvolen americký prezident a po několika soudních verdiktech také uznán. Porážka vzdělaného Ala Gorea, který reprezentoval úspěšnou cestu Clintonovy administrativy a nezadržitelných změn technologií, znovu ukázala, že i v nejbohatší zemi je možné úspěšně pochybovat o všeobecném pokroku, jenž pod vedením skvělých lídrů přinese skvělou budoucnost každému. Vyhrál George W. Bush, málo charizmatický kandidát, kterému neuškodilo ani to, že krátce před volbami musel vysvětlovat, proč ho kdysi chytili opilého za volantem. Tento muž, potácející se kdysi opravdu v alkoholických problémech, se totiž stal představitelem jiného, realističtějšího optimismu: každý může spadnout do potíží, dokáže se z nich ale také s přispěním svých blízkých dostat. Vítězství Bushovi usnadnil i nový republikánský program, nezvykle vstřícný k chudším vrstvám. Ne snad, že by po vzoru Goreových demokratů sliboval, že vláda všechno zařídí. Slibuje pracovitým lidem…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte