Při debatě o našem vstupu do EU různí autoři často zdůrazňují hlavně institucionální aspekty našeho vstupu do EU a možná trochu mimoděk jej vnímají jako pasivní proces. Prostě struktury a instituce Evropské unie budou rozhodovat o našem vstupu, a abychom byli úspěšní, musejí vláda a další domácí instituce splnit řadu podmínek a přizpůsobit svá jednání očekáváním a obvyklým normám západní Evropy. Jde o to,abychom se přizpůsobili požadavkům, abychom splnili svůj „domácí úkol“.

Jak se ptáme

Tak jako provaz má dva konce, tak i náš vstup do EU má svoji aktivní stránku. My sami musíme být schopni najít v sobě motivaci vstoupit do Evropské unie jako plnohodnotný člen, nejen získat, ale být schopen i přinést svůj specifický vklad. Bylo by konečně dobré připustit si, že naše cesta do západní Evropy není samozřejmá, že se jen prostě nevracíme tam, kam jaksi automaticky patříme. Po desetiletích minulého režimu musíme své evropanství v sobě objevovat a zamyslet se nad tím, jak vlastně naše společnost výzvu Evropské unie vnímá. Respekt má v minulém čísle pravdu v tom, že vážná diskuse o Evropské unii u nás ještě nezačala - snad s výjimkou úzké skupiny lidí, kteří mají EU jaksi „v popisu práce“. Prvním předpokladem pro tuto diskusi je porozumět tomu, jak občané naší země vnímají svoji situaci a situaci v EU, jak dalece setrvávají v zajetí minulých představ, či jsou ochotni měnit své pohledy a přístupy. Právě tímto souborem otázek se zabývá komplex výzkumů,…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte