Když se loni v červenci necelá padesátka maďarských Romů vystěhovala do francouzského Štrasburku a požádala tam o politický azyl, vyvolalo to v Maďarsku nevídaný poprask. Na rozdíl od Česka či Slovenska si Maďaři na podobnou mezinárodní slávu ještě nezvykli. V čem spočívá problém?

Tady nebo jinde

Příběh Romů ze zapadlé vesnice Zámoly západně od Budapešti začal v říjnu 1997. Tři domky z vepřovic, obývané romskými rodinami, poškodila bouře natolik, že se jejich osazenstvo muselo nastěhovat do místního kulturního střediska. Starosta obce nechal po několika dnech poškozené domy bez souhlasu majitelů a v rozporu se zákonem srovnat se zemí. Zámolyští Romové a další, kteří se k nim přidali, pak v následujících letech bydleli všude možně. Celostátní romská samospráva v Maďarsku pro ně po dvou letech na vlastní náklady postavila několik zděných domků, do těch se ale Romové odmítli nastěhovat, prý se už v obci necítí bezpečně.A tak alespoň prozatím skončili ve Štrasburku, kde stále přežívají díky podpoře místních úřadů i humanitárních organizací a čekají na kladné vyřízení své žádosti o azyl. Zároveň podali u Evropského soudu pro lid ská práva žalobu na Maďarsko, v níž mimo jiné požadují 130 milionů forintů (asi 18 milionů Kč) odškodného. Podle dosavadních zkušeností mají v obou případech jen velmi malou šanci uspět. „Nezískáme-li azyl tady, zkusíme to jinde,“ tvrdí dnes jejich mluvčí József Krasznai. Ten se navíc pokouší organizovat další skupiny Romů,…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte