Náměstek ministra obrany USA Frank Kramer předal během své prosincové návštěvy české straně neoficiální názor Pentagonu na naši armádu. Stručně řečeno, vzkaz byl následující: Stíhačky jsou dobrá věc,ale proč je chcete za každou cenu kupovat právě dnes, když na ně nemáte? Vzkaz amerického spojence zchladil hlavu členům vlády,kteří se za poslední měsíc změnili v rozčilené lobbisty firem, jejichž stroje jsou ve vějíři nabídek pro možný tendr. Obchodní tahanice ministrů šly tak daleko, že jedna skupina dokonce poslala šéfovi obrany Vetchému prostřednictvím médií otevřený vzkaz: Pokud nevyhovíš našim požadavkům, máš padáka.

V dolarech, nebo něco jiného?

O nákupu špičkových nadzvukových letadel se tady mluví už sedm let. Ani jedna pravicová vláda ale na letadla nevypsala soutěž - politici se neshodli, nakolik stíhačky skutečně potřebujeme. Až Zemanův kabinet rozhodl, že jsou nutné, a pověřil ministerstvo obrany zpracováním podmínek tendru na nákup dvaceti čtyř nebo třiceti šesti letounů. Do soutěže se předběžně přihlásilo pět firem. Dvě nabídly zbrusu nové typy Grippen a Eurofighter, zbývající tři přišly se staršími typy Mirage, F-16 a F-18A. Cena za dodávku se pohybuje podle počtu a typu mezi padesáti až sto miliardami korun. Vláda si ovšem vymínila, že firma, která v soutěži zvítězí, nabídne České republice tzv. stočtyřicetiprocentní offset - čili že zajistí pro české výrobce investice do průmyslu či služeb ve výši 140 % ceny, kterou zaplatíme za…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte