Uplynulé týdny přinesly jednu dobrou a několik špatných zpráv o našich bankách. Nejde pouze o bankovnictví, ale také o jeho vazby na politiku a o vážné souvislosti s celkovým stavem společnosti. Začněme dobrou zprávou: vláda rozhodla o prodeji většinového podílu v České spořitelně do rukou rakouské Erste Bank Sparkassen.

Dobrý hospodář z Vídně

Nemá smysl se ptát, zda bylo správné udělit při jednání o prodeji spořitelny rakouskému zájemci exkluzivitu a vyloučit výběrové řízení. Vše totiž nasvědčuje tomu, že ministerstvo financí jenom nechtělo přiznat, že zájem ostatních seriozních zahraničních finančních domů byl mizivý. Druhou příčinou exkluzivity byla rychlost. Výběrové řízení by trvalo nepoměrně déle a v našem případě platí, že čas jsou peníze. Za úspěch můžeme považovat, že se podařilo odmítnout snahy privatizovat do českých rukou. Bylo by hezké mít kapitálově silné banky, které budou expandovat do světa, bohužel ale platíme daň za čtyřicet let komunismu a nedotaženou transformaci, ve které se zapomnělo na vymáhání práva, budování institucí a posilování právního vědomí. Privatizace bank do rukou českých finančních skupin by znamenala otevřít černou díru, do které budou daňoví poplatníci sypat donekonečna desítky miliard korun. Naopak Erste bank má desítky let zkušeností s podnikáním ve vyspělé tržní ekonomice a věnuje se především správě vkladů obyčejných občanů, drobných a středních podnikatelů. Může pomoci i nám. Vadou na kráse je pouze to,…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte