V úterý 25. ledna ráno zazvonila u domu v Praze na Barrandově policie a provedla domovní prohlídku u někdejšího nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Co kriminalisté hledali? „Upřímně řečeno, nemám ponětí, teprve čtu vyšetřovací spis. Asi to byla běžná rutinní prohlídka,“ sděluje dozorující státní zástupce Pavel Suchánek. Zákon povoluje prohlídku, jen když existuje „důvodné podezření“, že v bytě je ukryta osoba nebo věc důležitá pro vyšetřování, proto musí vše schvalovat soud. A jak tato ústavní ochrana domovní svobody vypadá v praxi? „Důvod prohlídky neznám. Jenom jsem zkontroloval, jestli už toho člověka obvinili a jestli nemá imunitu,“ sděluje pražský soudce Pavel Sedláček, který prohlídku u Klumparů nařídil. Ať už ale policie hledala cokoli, podle mluvčí pražských vyšetřovatelů Soni Jindrákové se v bytě nic důležitého nenašlo.

Bomba vyšetřovatele Skrovného

Minulý týden tak znovu ožil pozapomenutý příběh Agrobanky a nucené správy, kterou na ni uvalila Česká národní banka v září 1996 po dramatické celonoční diskusi ve vládě Václava Klause. Nucený správce, zaměstnanec ČNB Jiří Klumpar, se tehdy pustil do boje se skupinou Motoinvest, která Agrobanku vlastnila. Na jeho objednávku prověřila éru Motoinvestu renomovaná firma Price Waterhouse a odhalila celou řadu podezřelých transakcí, jež znamenaly ztrátu nejméně 2,5 miliardy korun. Správce Klumpar a ČNB tehdy podali celkem osm trestních oznámení. Motoinvest například v prosinci 1995 získal…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte