Je Česká republika zemí, která se přílivu cizinců uzavírá, nebo naopak? Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly by sice příliv cizinců mohl zvrátit klesající trend české demografické křivky, zákony šly ale zatím opačným směrem. „Společnost je schopna absorbovat pouze určité množství cizorodého prvku, pak se zvedá odpor,“ psalo se na vysvětlení letos v lednu ve zprávě ministerstva vnitra, proč přijmout přísný cizinecký zákon. Krátce poté ale dala Evropská unie Česku najevo,že pokud se chce stát jejím členem, musí přijít s poněkud jinými argumenty. Právě na doporučení Unie má česká vláda pro „cizorodý prvek“ připravit přívětivější podmínky. Jak takové podmínky vypadají, popisuje čerstvě schválená vládní koncepce.

Tvoř, ale jinde

Krátce po pádu komunismu získala ČR ve vztahu k cizincům pověst liberální země.Azyl s právem na získání občanství vydávala nejen občanům z nepochybně krizových zemí, jako například Vietnamu, ale také občanům Rumunska či Bulharska. Možnost práce a dočasného pobytu byla rovněž snadná: až na Ukrajince a Vietnamce, pro jejichž zaměstnávání stanovil stát kvůli velkému zájmu kvóty, stačilo přijet a podat si na cizineckou policii žádost. Díky tomu se také národnostně homogenní Čechy zaplnily podle oficiálních čísel zhruba dvěma stovkami tisíc cizinců. Stále zde ale netvořili bezmála desetinu populace, jak je tomu v sousedním Rakousku či Německu. Přesto začal český stát v průběhu devadesátých let svoji cizineckou politiku zpřísňovat.…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte